Konferencja

Dobiega końca druga edycja Programu Edukacji Kulturowej dla Miasta Krakowa – Krakowski Archipelag Kultury (KAK), odbywająca się pod hasłem „Kurs na wielokulturowość”. W poniedziałek 21 listopada, w godz. 10.00-15.00 w Centrum Kultury Podgórza (ul. Sokolska 13) odbędzie się konferencja podsumowująca, w której wezmą udział uczestnicy projektu, edukatorzy zaangażowani w część szkoleniową oraz przedstawiciele Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa. Będą ciekawe analizy, ważne spostrzeżenia i wnioski. Nie zabraknie również prezentacji inicjatyw, które zwyciężyły w Konkursie Projektów i były realizowane w ramach tegorocznego KAK-u. Wstęp na konferencję jest wolny.

Program Edukacji Kulturowej dla Miasta Krakowa – Krakowski Archipelag Kultury to propozycja mająca na celu nie tylko podnoszenie kompetencji kadr kultury, ale także tworzenie przestrzeni do nawiązania współpracy międzyorganizacyjnej i integracji edukatorów i animatorów kultury. Do udziału w Krakowskim Archipelagu Kultury zapraszane są osoby zaangażowane w działania krakowskich miejskich instytucji kultury, młodzieżowych domów kultury, organizacji pozarządowych, szkół i świetlic środowiskowych. Tegoroczna, druga edycja KAK (podobnie jak pierwsza, pilotażowa, w 2021 r.) była realizowana przez Centrum Kultury Podgórza, dzięki wsparciu finansowemu Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.

Motyw przewodni edycji 2022, czyli wielokulturowość, okazał się strzałem w dziesiątkę. Stał się punktem wyjścia do inspirujących szkoleń i warsztatów, a w autorach konkursowych projektów wyzwolił niesamowitą kreatywność. Koordynując tegoroczny Krakowski Archipelag Kultury mogliśmy wyjątkowo wyraźnie zaobserwować jak ważną rolę w integracji społecznej, budowaniu wzajemnego szacunku oraz tolerancji odgrywa edukacja kulturowa realizowana w nowoczesny, atrakcyjny dla odbiorców sposób. Serdecznie dziękuję za owocną współpracę wszystkim osobom i podmiotom zaangażowanym w realizację tego przedsięwzięcia i gorąco zachęcam krakowian – nie tylko tych zawodowo związanych z kulturą i edukacją – do udziału w listopadowej konferencji podsumowującej – mówi Anna Grabowska, Dyrektor Centrum Kultury Podgórza.

Najważniejsze spostrzeżenia i kluczowe wnioski

Konferencję rozpocznie wykład wprowadzający, zatytułowany „Kultura w niezawodowej edukacji młodych”, który wygłosi Maciej Zygmunt z Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego. Potem przyjdzie czas na krótkie podsumowanie tegorocznej edycji Krakowskiego Archipelagu Kultury, które zaprezentuje Weronika Śliwiak-Motak z Centrum Kultury Podgórza. W drugiej części wydarzenia przedstawiciele Instytutu Badań Organizacji Kultury, odpowiedzialni za przygotowanie raportu ewaluacyjnego z realizacji Krakowskiego Archipelagu Kultury 2022, przedstawią wstępne wnioski i zdradzą jak pierwotne założenia projektowe ewoluowały w trakcie realizacji II edycji KAK i czy efekt finalny będzie odzwierciedleniem prognoz, czy może jednak zaskoczy nas wszystkich. A na finał, autorzy inicjatyw wyłonionych w Konkursie Projektów i zrealizowanych w ramach KAK 2022 krótko zaprezentują je publiczności.

Konferencja odbędzie się w 21 listopada br. (poniedziałek), w godz. 10.00-15.00, w siedzibie głównej Centrum Kultury Podgórza, przy ul. Sokolskiej 13 (sala widowiskowa, parter). Wstęp na wydarzenie jest wolny.

 

Szkolenia, warsztaty i „wielka 10-tka”

Listopadowa konferencja zamyka aktywności odbywające się w ramach Krakowskiego Archipelagu Kultury 2022, a te były realizowane na przestrzeni ostatnich dziesięciu  miesięcy. Od połowy lutego do połowy maja 2022 r., raz w miesiącu, odbywały się dwudniowe, połączone z warsztatami bloki szkoleniowe dla krakowskich animatorów i edukatorów kultury, nawiązujące do problematyki wielokulturowości. Każdy z nich miał inny temat przewodni. Prowadzili je specjaliści z zakresu współpracy międzykulturowej, a także przedstawiciele różnych kultur i narodowości. Dyskutowano m.in., czy w przypadku Krakowa możemy mówić o wielokulturowości, czy raczej o różnorodności kulturowej. Omawiane były dobre praktyki w integracji różnych społeczności i wymianie kulturowej. Uczestnicy szkoleń wspólnie zastanawiali się również nad tym, co możemy zyskać poznając różne kultury.

Kolejnym, kluczowym etapem KAK, był Konkurs Projektów, mający wyłonić innowacyjne działania edukacyjne i animacyjne z zakresu edukacji kulturowej.  Swoje propozycje do konkursu mogły zgłaszać osoby  biorące udział w organizowanych wcześniej blokach szkoleniowych. Dziesięć propozycji, które komisja konkursowa oceniła najwyżej, otrzymało dofinansowanie oraz wsparcie w realizacji. Były to:

  • „COOLturalny Kraków: spacero-gry miejskie po krakowskich dzielnicach”
  • „W gościnnym Krakowie” (cykl 4 krótkich filmów w formie spacerów z przewodnikiem po Krakowie)
  • „Książka o mnie… czyli ubieranie myśli w słowa – wielokulturowe warsztaty storytellingowo-ilustracyjne dla dzieci i młodzieży”
  • „artfestiwal WIELE KULTUR”(cykl spotkań, wykładów, warsztatów, koncertów i innych wydarzeń kulturalnych inspirowanych bogactwem kulturowym różnych narodów, grup etnicznych i wyznaniowych)
  • „Sąsiedzka wymiana – polsko-ukraińskie warsztaty artystyczne dla kobiet z Ukrainy i Polski”
  • „Namiot czterech stron świata – warsztaty edukacyjne dla dzieci”
  • „SOROK DNIEJ, czyli czterdzieści dni” (prelekcja, spektakl i warsztaty porozumienia bez przemocy inspirowane kaukazkimi tradycjami i obrzędami związanymi z pożegnaniem zmarłych)
  • „MIKROHISTORIE. Podróże dookoła świata” (cykl spotkań z uczestnikami projektu „Ta krew jest dla ciebie” Franciszka Orłowskiego, obcokrajowcami mieszkającymi w Krakowie)
  • „Bagaż uczuć, czyli jak się kocha, lubi i smuci w różnych częściach świata – spektakl teatralny i warsztaty dla dzieci o emocjach”
  • „Kraków wielokulturowy we wzorach na ceramice – warsztaty”

 

Zwycięskie projekty były realizowane przez Centrum Kultury Podgórza we współpracy z autorem danej inicjatywy, od końca czerwca do połowy października 2022 r. Dodatkowo, pomysłodawcom, których inicjatywy zajęły cztery pierwsze miejsca w konkursie przyznano nagrody pieniężne.

Szczegółowe opisy inicjatyw zrealizowanych w ramach II Edycji Krakowskiego Archipelagu Kultury  są dostępne wyżej

Wspólna inicjatywa, czyli piknik w morskim klimacie

Nowością w ramach tegorocznej edycji Krakowskiego Archipelagu Kultury było przygotowane wspólnie przez wszystkich uczestników projektu wydarzenie – piknik rodzinny, który odbył się25 czerwca 2022 na terenie zielonym przy Centrum Kultury Podgórza (ul. Sokolska 13). Pomysł, koncepcja i szczegółowy program imprezy plenerowej zostały opracowane  podczas spotkań roboczych, odbywających się pod nazwą „Sieciownik”.  
 
Lato nieodłącznie kojarzy się z wakacjami, a te z morzem, dlatego piknik zorganizowano pod hasłem „Ahoj przygodo”, a jego motywem przewodnim były atrakcje w morskim klimacie. W programie imprezy znalazły się m.in.: warsztaty tworzenia pirackich molekularnych lizaków, warsztaty wspólnego zdobienia skrzynek na „skarby”, papug i łódek z kolorowych sznurków oraz malowanie piaskiem morskich obrazów. Na pikniku pojawili się też niecodzienni goście, czyli piraci-szczudlarze. W planie imprezy znalazł się również cały pakiet zajęć artystycznych: warsztaty  ceramiki (toczenie na kole), warsztaty „Kolory świata – wierszyki do rysowania” (czytanie wierszy dla dzieci), czy warsztaty „Książeczka o sobie” – ich uczestnicy tworzyli indywidualny projekt, poprzez który, za pomocą grafiki i słowa, opowiadali kim są. Ciekawą propozycją były też warsztaty „Namiot czterech kultur”, warsztaty malowania spersonalizowanych przypinek oraz magnesów na lodówkę, a także wspólne układanie puzzli, zabawy z mapą średniowiecznego Krakowa, czy możliwość zrobienia sobie pamiątkowego retro-zdjęcia w monidle, albo zabawnej fotografii w fotobudce. Nie zabrakło też waty cukrowej oraz ulubionych dziecięcych animacji, czyli malowania twarzy, puszczania wielkich baniek mydlanych oraz zabaw z chustą Klanzy. Wstęp na wszystkie aktywności organizowane w ramach pikniku Krakowskiego Archipelagu Kultury był wolny. Celem wydarzenia była integracja rodzin mieszkających w Krakowie oraz promowanie inicjatyw o charakterze edukacyjno-kulturowym, realizowanych w ramach Konkursu Projektów.
 
 

Inicjatywy wyłonione w Konkursie Projektów

Kraków wielokulturowy we wzorach na ceramice – warsztaty

Autor projektu: Ewa Szlachetka-Depak

Termin realizacji: 21 lipca 2022 r. I grupa 10.00-13.00, II grupa 15.00-18.0024 lipca 2022 r. I grupa 10.00-13.00, II grupa 15.00-18.00Fundacja Litofania im. Romana Szlachetki ul. Kozienicka 29A, Kraków

Wystawa: 30 września 2022 r. godz. 17.00, Centrum Kultury Podgórza ul. Sokolska 13

Opis: Celem projektu jest poznawanie wielokulturowości Krakowa, wzorów ceramicznych i ornamentów charakterystycznych dla przedstawicieli różnych kultur zamieszkujących miasto w historii i obecnie, poprzez zmysły. 

Dofinansowanie: 6 500 zł

Nagroda: 1 500 zł

Bagaż uczuć, czyli jak się kocha, lubi i smuci w różnych częściach świata – spektakl teatralny i warsztaty dla dzieci o emocjach

Autor projektu: Dorota Kaczor

Termin realizacji: 23 września 2022 r. godz. 16.00, Centrum Kultury Podgórza, ul. Sokolska 13

Opis: Zapraszamy na autorski spektakl o emocjach! Jak pomóc dzieciom, by umiały sobie z nimi radzić? Jak wprowadzać dziecko w świat emocji? My nazywamy je po imieniu! W trakcie spektaklu teatralnego zapraszamy dzieci do zadawania pytań i dajemy im szansę na zrozumienie tego, co im się przytrafia. Jaki wpływ ma rodzic na to, jak przeżywa emocje dziecko? Czy my dorośli, też możemy się czegoś nauczyć? Odpowiedzi na te i inne pytania dostaniecie w spektaklu „Bagaż uczuć”.

Zastanowimy się, jak w poszczególnych kulturach odczytywane są znaki ciała. Jakie ograniczenia w okazywaniu emocji są w innych częściach świata. Czy emocje są uniwersalne? Zapraszamy Was w podróż z bagażem emocji. Czy będzie to ciężar, czy coś, co nas wyposaży w długą podróż, jaką jest życie?

Spektakl jest dedykowany dzieciom od 4 do 12 roku życia, jednak fabuła przedstawienia zakłada „drugie dno” dla młodzieży, rodziców i dorosłych widzów. Zapraszamy do udziału całe rodziny.

Liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w Punkcie Informacyjnym Centrum Kultury Podgórza.

Dofinansowanie: 6 500 zł

MIKROHISTORIE. Podróże dookoła świata

Autor projektu: Katarzyna Homoncik

Termin realizacji: lipiec-sierpień 2022 r., Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, ul. Lipowa 4

Opis: Cykl spotkań z uczestnikami projektu „Ta krew jest dla ciebie” Franciszka Orłowskiego, obcokrajowcami mieszkającymi w Krakowie. Swoje „mikrohistorie” opowiedzą między innymi: Nora Huerta (Meksyk), Seydou Zan Diarra (Mali) oraz Nastya Podorozhnya (Ukraina). Spotkania poprowadzi Betina Fekser, kuratorka wystawy, koordynatorka produkcji wideo „Ta krew jest dla ciebie”. Dzieci zapraszamy do udziału w plenerowych warsztatach opartych na motywach literackich i wizualnych zaczerpniętych z różnych kultur. Warsztaty poprowadzą: Wassim Ibrahim (Syria) oraz Franciszek Orłowski (Polska).Więcej informacji: www.mocak.pl.

Dofinansowanie: 6 500 zł

SOROK DNIEJ, czyli czterdzieści dni

Autor projektu: Arletta Szewczyk

Termin realizacji: 25 września 2022 r. godz. 16.00, Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta, Klub Jędruś Osiedle Centrum A 6A

Opis: Sorok dniej. Czterdzieści dni. Tyle czasu na Kaukazie otrzymuje zmarły, by rozstać się z rodziną. Ostatniego dnia na ulicy ustawia się namiot, na stoły wystawia najlepsze potrawy, bo trzeba uczcić zmarłych. Nikogo się nie zaprasza, a jednak wszyscy przychodzą. 1 września 2004 roku podczas ataku terrorystycznego na Szkołę Podstawową w Biesłanie zginęły 334 osoby w tym 186 dzieci... to dla nich na każdej ulicy stawiano namioty. Pomieściły zmarłych żegnających się z rodziną i żywych, z których uszło życie po stracie, po doświadczeniu wojny. W namiocie zasiadają ofiary i ich kaci, którzy też kiedyś byli czyimiś ofiarami. Naprzemienny łańcuch ról. Czy jest sposób by go przerwać? I kto może tego dokonać?

Dofinansowanie: 6 500 zł

Namiot czterech stron świata – warsztaty edukacyjne dla dzieci

Autor projektu: Joanna Gruszka

Termin realizacji: 4-5 października 2022 r. godz. 9.00-13.00Centrum Kultury Podgórza ul. Sokolska 13, Kraków

Opis: Co Cię „spotka” na naszej wyspie? Używając kompasu ustalisz kierunki świata, dowiesz się więcej o innych kulturach, poznasz rolę namiotu dla różnych ludów i wyznawców religii świata, będziesz mógł „zostawić” pytanie dzieciom-obcokrajowcom, które mieszkają w Krakowie – odpowiedź poznasz podczas jesiennych warsztatów. Prowadzenie: Joanna Gruszka – Fundacja Społeczno-Kulturalna Anthropos, Centrum Wielokulturowe w Krakowie. Warsztaty przeznaczone dla grup zorganizowanych. 

Dofinansowanie: 6 500 zł

Sąsiedzka wymiana – polsko-ukraińskie warsztaty artystyczne dla kobiet z Ukrainy i Polski

Autor projektu: Małgorzata Wojtasik, Agnieszka Kowalska

Termin realizacji:30 wrześnie - Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta, Klub Mirage ul. Osiedle Bohaterów Września 267 października 2022 r. - Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta, Klub Krzesławice ul. Melchiora Wańkowicza 17

Opis:Na program  składać się będzie seria warsztatów międzykulturowych dla kobiet z Polski i z Ukrainy zakończonych koncertem finałowym dla mieszkańców i sympatyków krakowskiej Nowej Huty. Głównym celem wydarzeń jest integracja i współpraca polsko-ukraińska, której narzędziem będzie kultura.

Dofinansowanie: 6 500 zł

Nagroda: 1 500 zł

artfestiwal WIELE KULTUR

Autor projektu: Agnieszka Wiktorowska-Chmielewska 

Termin realizacji:30 czerwca – 2 lipca 2022 r.

Opis: Literatura (obca) jako sposób nawiązania dialogu. Trzy dni wydarzeń artystycznych, od warsztatów plastycznych, po spotkania z poetami i tłumaczami, koncerty oraz wernisaż wystawy „Tacy sami”, podczas których sięgamy do tradycji wielokulturowego Krakowa, a jednocześnie doświadczamy wielu wymiarów kultury.
30 czerwca 2022 r. Centrum Kultury Podgórza ul. Sokolska 13,Kraków Literatura (obca) jako sposób nawiązania dialogu
16.00 -17.00 „Tłumaczenie jako proces rozgryzania języka” – spotkanie z tłumaczką Ewą Kowynią, prowadzenie Agnieszka Wiktorowska-Chmielewska
17.00 -18.00 „Bałkańskie rozmaitości” – spotkanie z tłumaczką Agnieszką Żuchowską-Arend, prowadzenie Agnieszka Wiktorowska-Chmielewska
18.00 -19.00 „Słowiańska natura” – spotkanie z tłumaczką Anetą Kamińską, prowadzenie Agnieszka Wiktorowska-Chmielewska
19.00 – 20.00 Koncert zespołu „Kriva Drina” – muzyka bałkańska, żydowska, słowiańska. Spektakl muzyczny „Co nas łączy?” Prowadzenie Katarzyna Klakla
1 lipca 2022 r. Dwór Czeczów, ul. Księdza Jerzego Popiełuszki 36, Kraków Różne wymiary sztuki - dźwięk i obraz
17.00  - 18.00 Warsztaty artystyczne dla najmłodszych „Historia dla dzieci”, prowadzenie Agnieszka Wiktorowska-Chmielewska
19.00 – 20.00 Wernisaż wystawy „Tacy sami”
2 lipca 2022 r. Centrum Kultury Podgórza ul. Sokolska 13, Kraków Dziedzictwo kulturowe jako fundament rozwoju kolejnych pokoleń
15.00 - 16.00 „Żydowska pocztówka z Galicji” – wykład i warsztaty artystyczne, prowadzenie Agnieszka Wiktorowska-Chmielewska
16.00 - 17.00 „Wiersze wielokulturowego Krakowa” – performance polegający na wspólnym czytaniu poetów związanych z Krakowem tj.: Tadeusza Peipera, Józefa Baua, Mordechaja Gebirtiga, Georga Trakla oraz dzielenie się wierszami, prowadzenie Agnieszka Wiktorowska-Chmielewska.
17.00  - 18.00 „Poezja nie zna granic” – spotkanie wokół polsko-hebrajskiego tomiku „Powrót do wczoraj” Renaty Adamskiej, akompaniament Marek Kowalski, prowadzenie Agnieszka Wiktorowska-Chmielewska
18.00 – 19.00 „Słowa ubrane w muzykę” – recital gitarowy Marka Kowalskiego

Dofinansowanie: 6 500 zł

Nagroda: 1 500 zł

Książka o mnie… czyli ubieranie myśli w słowa – wielokulturowe warsztaty storytellingowo-ilustracyjne dla dzieci i młodzieży

Autor projektu: Agnieszka Pięta-Jadczak

Termin realizacji: lipiec 2022 r., ARTzona, os. Górali 4

Opis: Podczas 5 spotkań zostaną przeprowadzone warsztaty w dwóch blokach: storytellingowym i ilustracyjnym. Efektem finalnym warsztatów będzie stworzenie przez każdego uczestnika swojej własnej, artystycznej ,,Książki o mnie…” w formie artbooka.

Dofinansowanie: 6 500 zł

Nagroda: 1 500 zł

W gościnnym Krakowie

Autor projektu: Barbara Munk 

Termin realizacji: 15 sierpnia – 16 października 2022 r.

Opis: Założeniem projektu jest pokazanie Krakowa jako miasta otwartego dla emigrantów z różnych stron Europy i świata, którzy znajdowali w nim od wieków miejsce przyjazne do życia. Realizacja projektu opierać się będzie na stworzeniu cyklu złożonego z 4 krótkich filmów w formie spaceru z przewodnikiem po Krakowie, zawierających syntetyczne informacje historyczne oraz pokazujących dorobek z dziedziny urbanistyki, architektury i sztuki, a nawet kulinariów. Każdy z odcinków przekaże podstawowe informacje na temat poszczególnych grup narodowościowych, kulturowych i religijnych, a przede wszystkim przybliży miejsca w Krakowie związane bezpośrednio z historią każdej z tych grup.

Dofinansowanie: 6 500 zł

COOLturalny Kraków: spacero-gry miejskie po krakowskich dzielnicach

Autor projektu: Katarzyna Zielińska       

Termin realizacji: 19 września 2022 r. godz. 16:00-18:00 (spacer z tłumaczem PJM)21 września 2022 r. godz. 12:00-14:0023 września 2022 r. godz. 12:00-14:00Start w Centrum Kultury Podgórza (ul. Sokolska 13, 30-510 Kraków)

Opis: Projekt skierowany jest do obcokrajowców mieszkających w Krakowie, ale także do młodzieży pełnosprawnej i niepełnosprawnej, którzy poprzez uczestnictwo w projekcie będą mogli wspólnie się poznawać. Każda ze spacerów będzie się rozpoczynać przed siedzibą główną Centrum Kultury Podgórze. Trasy prowadzić będą ulicami Podgórza, Kazimierza i Rynku Głównego. Spacery zakończymy w samym sercu Kazimierza – na terenie dziedzińca Muzeum Inżynierii i Techniki.

Dofinansowanie: 5 000 zł

Po zakończeniu cyklu szkoleń uczestnicy wzięli udział w konkursie projektów, spośród których Komisja Konkursowa wyłoniła dziesięć zwycięskich inicjatyw. Projekty były oceniane pod względem atrakcyjności, oryginalności i innowacyjności, a także wartości edukacyjnej i animacyjnej.  Pod uwagę brana była również zgodność inicjatywy z założeniami programu, profesjonalizm przygotowania wniosku konkursowego.

Od 4 do 17 maja przyjmujemy zgłoszenia do Konkursu Projektów (szczegóły w prezentacjach). Wnioski będzie oceniać Komisja Konkursowa w składzie:

Joanna Szulborska-Łukaszewicz - Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urząd Miasta Krakowa

Iwona Wernikowska – Centrum Kultury Podgórza

Olga Adamowska – JCC Kraków Centrum Społeczności Żydowskiej

Joanna Malec - Internationaler Bund Polska, Centrum Wielokulturowe

Adam Bulandra - Interkulturalni.pl

Sekretarz komisji: Weronika Śliwiak – Centrum Kultury Podgórza

 

Serdecznie zapraszamy na konsultacje: „Omówienie spraw organizacyjnych: Przygotowanie do naboru wniosków”

W dniach 13 i 14 maja godz. 10.30-18.30

Pani Weronika Śliwiak-Motak będzie do Państwa dyspozycji stacjonarnie: ul. Sokolska 13. Istnieje możliwość umówienia się w innym, bardziej dogodnym dla Państwa terminie. W tym celu prosimy kontaktować się mailowo z panią Weroniką Śliwiak-Motak: weronika.sliwiak-motak@ckpodgorza.pl

Najważniejsze informacje:

  • Uczestnicy zgłaszają innowacyjne działania edukacyjne i animacyjne z zakresu edukacji kulturowej – inicjatywy.
  • Projekty można składać samodzielnie lub w zespołach liczących maksymalnie 3 osoby.
  • Dodatkowe punkty będą przyznawane za:
  • oparcie inicjatywy na wielokulturowym dziedzictwie miasta Krakowa;
  • adresowanie działań do grup o ograniczonym dostępie do kultury;
  • udział autora/autorów w blokach szkoleniowych i wizytach studyjnych (w przypadku zespołu brana będzie pod uwagę średnia punktów);
  • zgłoszenie inicjatywy przez zespół.
  • Komisja konkursowa, na podstawie złożonych wniosków, wybierze projekty, które zostaną dofinansowane i zrealizowane. Dodatkowo autorzy najwyżej ocenionych projektów otrzymają nagrody finansowe.
  • 6 500 zł – środki finansowe na realizację wybranego projektu (łączny budżet 65 000 obejmujący dofinansowanie 10 inicjatyw). Preliminarz wydatków powinien być zgodny z kosztami kwalifikowanymi.
  • 1 500 zł – nagroda dla autorów najwyżej ocenionych projektów (łączny budżet 6 000 zł obejmujący nagrody dla 4 autorów projektów lub zespołów autorów).

Konkurs projektów

Protokół posiedzenia Komisji Konkursowej

Dokumentacja konkursu

Plakat

 

Краківський архіпелаг культури - Пікнік

Програма культурної освіти для КраковаВипуск ІІ (2022 р.) Курс мультикультуралізмуАгов! Відправтесь у тур по Краківському архіпелагу культури25 червня (субота) 2022 р., години: 11.00-14.00,

Планти ім. Флоріана НовацькогоУ програмі:

  • мистецькі майстер-класи «Барви світу – вірші для малювання» – читання віршів для дітей;
  • майстер-клас «Книжечка про себе» – учасники створять індивідуальний проєкт, у якому за допомогою графіки та слів розкажуть, ким вони є;
  • майстер-клас з художньої кераміки, точіння на гончарному крузі;
  • майстер-класи «T-O-G-E-T-H-E-R: building unity throught art» – сімейні майстер-класи щодо поняття дому;
  • майстер-класи з виготовлення молекулярних піратських льодяників;
  • майстер-класи зі спільного створення історій та театральних масок;
  • майстерні плетіння папуг, човнів і пальм із різнокольорових ниток;
  • майстер-класи з розпису персоналізованих шпильок та магнітів на холодильник;
  • виставка під відкритим небом про виставу „SOROK DNIEJ”
  • складання пазлів, гра з картою середньовічного Кракова, фото;
  • майстер-класи «Намет чотирьох культур».
  • анімації для дітей: бульбашки, малювання облич, ігри
  • майстер-клас «Скрині зі скарбами»: прикрашення морськими прикрасами та скарбами моря, наприклад мушлями;
  • майстер-клас з малювання піском морських картин.

 

Крім того: жива музика, цукрова вата, фотозона, виступи на ходулях, анімація на піратському плоті, мультикультурна краківська кухня.Пікнік Краківського архіпелагу культури організовує Центр культури “Подґуже” разом з аніматорами-учасниками 2-го випуску Програми культурної освіти для міста Кракова. Захід спрямований на інтеграцію сімей, які проживають у Кракові, та просування освітніх та культурних ініціатив, що реалізуються в рамках Конкурсу проектів.

Piknik Krakowskiego Archipelagu Kultury

Zapraszamy najmłodszych z rodzicami, dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów na niecodzienny piknik, który przybliży wszystkim gościom inicjatywy, które będą realizowane w ramach konkursu projektów Krakowskiego Archipelagu Kultury.

Planty im. Floriana Nowackiego (Planty Sokolskie)

Piknik realizowany jest w ramach Programu Edukacji Kulturowej

 

W programie:

  • warsztaty artystyczne „Kolory świata – wierszyki do rysowania” – czytanie wierszy dla dzieci

  • warsztaty „Książeczka o sobie” – uczestnicy będą tworzyć indywidualny projekt, w którzy za pomocą grafiki i słowa opowiedzą kim są
  • warsztaty ceramiki artystycznej – toczenie na kole
  • warsztaty „T-O-G-E-T-H-E-R: building unity throught art” – rodzinne warsztaty wokół pojęcia domu
  • warsztaty tworzenia pirackich molekularnych lizaków
  • warsztaty wspólnego tworzenia historii i masek teatralnych
  • warsztaty plecenia papug i łódek z palmą z kolorowych sznurków
  • warsztaty malowania spersonalizowanych przypinek oraz magnesów na lodówkę
  • wystawa plenerowa o spektaklu „SOROK DNIEJ”
  • układanie puzzli, zabawy z mapą średniowiecznego Krakowa, możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia w monidle
  • warsztaty „Namiot czterech kultur”
  • animacje dla dzieci: puszczanie baniek, malowanie buziek, zabawy z chustą
  • warsztaty „Skrzyneczki na skarby” – dekorowane morskimi, klimatycznymi ozdobami i skarbami morza np. muszlami
  • warsztaty malowania piaskiem morskich obrazków

 

Ponadto: muzyka na żywo, wata cukrowa, fotobudka, występy szczudlarzy, animacje na tratwie piratów, kulinaria wielokulturowego Krakowa

Wspólna inicjatywa

 

Wspólna inicjatywa, która ma być realizowana przez wszystkich uczestników, będzie miała formę pikniku. Zostanie on zrealizowany 25 czerwca 2022 r. na Plantach im. Floriana Nowackiego. Cele, które przyświecają wspólnej inicjatywie to:

  • integracja na polu zawodowym uczestników programu,
  • promocja Krakowskiego Archipelagu Kultury wśród mieszkańców Krakowa jako ważnego programu dla rozwoju edukacji kulturowej naszego Miasta. Chcemy, aby zaczął być rozpoznawalny w środowiskach niezwiązanych z animacją kultury i edukacją kulturową,
  • wspólne działanie, które liczymy, że wpisze się na stałe w działania realizacyjne Programu Edukacji Kulturowej.

Szkolenia

 

18, 19 lutego 2022 r. | Inaugurujące spotkanie z uczestnikami Programu Edukacji Kulturowej Krakowski Archipelag Kultury z udziałem przedstawicieli Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK oraz Stowarzyszenia INTERKULTURALNI PL, którzy są odpowiedzialni za koordynację i realizację Programu Otwarty Kraków.

  • Warsztat przygotowany przez Internationaler Bund  Polska, prowadzący Centrum Wielokulturowe w Krakowie.
  • Szkolenie pt. „KAK: Co i jak?” mające na celu przybliżenie II edycji KAK-u, najważniejszych kwestii organizacyjnych, harmonogramu jego realizacji, Konkursu Projektu oraz wspólnej inicjatywy.
  • Zawiązanie się „Sieciownika”, który będzie nieformalnym miejscem spotkań o charakterze integracyjnym animatorów i edukatorów biorących udział w KAK-u,  przestrzenią wymiany doświadczeń  z zakresu edukacji kulturowej oraz miejscem opracowywania koncepcji wspólnej inicjatywy, podziału zadań i ustalenia etapów jej realizacji.

 

24, 25 marca 2022 r. | Temat przewodni „Wielokulturowość czy różnorodność kulturowa w Krakowie. Historia i współczesność”:

  • „Wielokulturowość w Krakowie w kontekście historycznym”, Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie
  • Wielokulturowość a współczesny Kraków”, Internationaler Bund  Polska
  • „Porozmawiajmy o swoich korzeniach”, Muzeum Etnograficzne w Krakowie
  • -warsztat wskazany przez uczestników
  • „Sieciownik” – prace koncepcyjne nad wspólna inicjatywą, podział zadań i wytypowania osób odpowiedzialnych za poszczególne etapy prac.

 

22, 23 kwietnia 2022 r. | Temat przewodni: „Integracja różnych społeczności i wymiana kulturowa – dobre praktyki”:

  • „Społeczeństwo otwarte”, Stowarzyszenie INTERKULTURALNI PL
  • „Empatia i wielokulturowość”, Internationaler Bund  Polska
  • warsztat wskazany przez uczestników
  • „Sieciownik” – kontynuacja prac organizacyjnych związanych z realizacją wspólnej inicjatywa. Spotkanie integrujące animatorów i edukatorów.

 

13, 14 maja 2022 r. | Temat przewodni: „Co możemy zyskać, poznając różne kultury? Metody akulturacji mieszkańców Krakowa”:

  • Spotkania z przedstawicielami innych narodowości: Ukraińcami, Romami, Białorusinami, Grekami i in.
  • „Mapa wielokulturowego Krakowa”, Internationaler Bund  Polska
  • warsztat wskazany przez uczestników
  • przygotowanie do naboru wniosków
  • „Sieciownik” – kontynuacja prac organizacyjnych związanych z realizacją wspólnej inicjatywa. Spotkanie integrujące animatorów i edukatorów.

Do pobrania

Galeria

Dla kogo? Jeśli jesteś animatorem lub edukatorem działającym w naszym mieście, dołącz do nas koniecznie. Jeśli chcesz poznać innych animatorów i edukatorów, Twoja obecność jest bardzo pożądana. Jeśli masz niespożytą energię i mnóstwo pomysłów, na realizację których brakuje Ci środków lub przyjaznego miejsca, Twoja obecność jest obowiązkowa.

Co zrobić? Wystarczy: - zapoznać się z regulaminem, - wypełnić deklarację uczestnictwa i oświadczenie na czas epidemii i wysłąc ja na adres mailowy: archipelag@ckpodgorza.pl, - wysłać lub dostarczyć osobiście oryginał na adres: Centrum Kultury Podgórza ul. Sokolska 13, 30-898 Kraków

Do kiedy? Czekamy na Ciebie do 31 stycznia 2022 roku.

Dlaczego wielokulturowość?

Kraków ma jeden z największych odsetków cudzoziemskich mieszkańców w Polsce. Według raportu „Imigranci w Krakowie w 2020 roku” autorstwa Konrada Pędziwiatra, Marcina Stonawskiego, Jana Brzozowskiego, przygotowanego przez Obserwatorium Wielokulturowości i Migracji realizowanego przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa cyt. str. 13:

W październiku 2020 zarejestrowanych z adresem w Krakowie było 41,1 tys. imigrantów, co jest wynikiem o 27,5% wyższym niż w 2019 roku (zob. rys. 2). Wzrost zanotowano również w liczbie ubezpieczonych odprowadzających składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. W 2019 roku liczba ta wynosiła 31,7 tys. osób, w 2020 roku wzrosła o prawie 2,9 tys. osób (około 9%) do poziomu 34,5 tys. obcokrajowców. W odróżnieniu od wcześniej przytoczonych źródeł dane Urzędu Miasta Krakowa przedstawiają spadek liczby zameldowanych obcokrajowców z 15,6 tys. w 2019 roku do 14,3 tys. osób w 2020. Całkowita liczba zameldowanych w Krakowie na dzień 12 grudnia 2020 roku wynosiła 742,2 tys. mieszkańców, w tym 708,3 tys. zameldowanych na pobyt stały). Obcokrajowcy stanowili więc 1,9% zameldowanych mieszkańców tego miasta. Dla porównania, w 2019 roku udział ten wynosił 2,1%.

Kraków to także miasto wielokulturowe w ujęciu historycznym. Lokowane na prawie niemieckim, będące stolicą do XVII wieku, przyciągało przedstawicieli różnych nacji i wyznań: Niemców, Żydów, Włochów, Ormian, Węgrów, Szkotów. Przedstawiciele tych grup narodowościowych i wyznaniowych wybierali to miejsce jako gwarancję na własny rozwój, głównie ekonomiczny. Z czasem zaczęli także budować wyjątkowość Krakowa i jego wielkość.  W naszym projekcie chcemy nawiązywać także do tego dziedzictwa.

Zobacz więcej

Szczegółowy PROGRAM wydarzenia realizowanego w ramach Wspólnej Inicjatywy

Krakowski Archipelag Kultury - EDYCJA II

kurs na wielokulturowość

Już po raz drugi będziemy odpowiedzialni za realizację programu Edukacji Kulturowej dla Miasta Krakowa Krakowski Archipelag Kultury. Tym razem hasłem przewodnim będzie „Kurs na wielokulturowość”. Na projekt będą składały się działania m.in. o charakterze edukacyjnym. Ich celem będzie nie tylko podnoszenie kompetencji krakowskich edukatorów i animatorów uczestniczących w programie, ale także zgłębianie problemu „wielokulturowości”. Opierając się na sugestiach uczestników pilotażowej edycji Programu Edukacji Kulturowej dla Krakowa, planujemy, aby edycja 2022 r. była współtworzona przy bardzo aktywnym udziale osób biorących w niej udział.

Za Encyklopedią PWN przyjmujemy definicję:

Wielokulturowość – pojęcie wywodzące się od ang. terminu multiculturalism, obejmujące 3 znaczenia:

1) w płaszczyźnie opisowej wskazuje po prostu na wielość kultur; wielokulturowość jest więc stwierdzeniem obiektywnego faktu zróżnicowania kulturowego danego społeczeństwa lub — szerzej — faktu istnienia na świecie odmiennych kultur etnicznych, grup religijnych, subkultur itp.;

2) oznacza również politykę rządową zmierzającą do niwelacji napięć społecznych związanych z faktem wielokulturowości danej populacji;

3) jest też nazwą pewnej doktryny, ruchu, nawet filozofii. W tym ostatnim przypadku wielokulturowości oznacza działania środowisk mniejszościowych skierowane na emancypację i pełniejszy udział różnych środowisk w życiu społecznym, politycznym i kulturalnym kraju.

Adres

Czyżówka 14
Lokal 1.5.8
Kraków

Kontakt

Menu

Śledź nas

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.