06 października 2024

Trzeci i ostatni dzień konferencji "Stare=Nowe"

Na ten dzień zaplanowaliśmy dwie burzliwie zapowiadające się dyskusje, a także podsumowanie ostatnich trzech projektów nagrodzonych w konkursie.

 

10:00 - 11:00 panel dyskusyjny | Koniec legendy "trzeciego miejsca"? W poszukiwaniu nowych dróg rozwoju bibliotek

Czy biblioteki doszły do ściany? Czy w perspektywie rozwojowej tych instytucji czeka nas coś jeszcze? Włączamy, integrujemy, animujemy, redefiniujemy przestrzeń, budujemy społeczeństwo obywatelskie i… No właśnie: co dalej?

Izabela Ronkiewicz-Brągiel

Ukończyła studia magisterskie: Bibliotekoznawstwo i Informacja Naukowa w Wyższej Szkole Pedagogicznej, pracowała jako bibliotekarz, instruktor Nowohuckiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, pełniła funkcję dyrektora Nowohuckiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, obecnie pracuje w Bibliotece Kraków na stanowisku zastępcy dyrektora ds. merytorycznych. 

Jerzy Woźniakiewicz

Menadżer kultury i politolog. Z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Krakowie związany od 2007 roku, pełniąc od 2011 funkcję Dyrektora tej Instytucji. Prócz codziennej pracy w Bibliotece angażuje się także w wiele działań o charakterze regionalnym i ogólnopolskim. Jest przewodniczącym Zarządu Okręgu Małopolskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i jednym z inicjatorów wielu przedsięwzięć skierowanych do środowiska bibliotekarskiego. Jest również ekspertem i trenerem Stowarzyszenia LABIB.

Leszek Palus

Od 1992 roku dyrektor Biblioteki GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu, dokonał modernizacji bazy lokalowej, zapoczątkował zmiany w strukturze organizacyjnej oświęcimskiej książnicy. zapoczątkował proces automatyzacji i komputeryzacji biblioteki. Dzięki jego staraniom Miasto otrzymało środki na budowę nowej siedziby Biblioteki, w 2011 r. otwarta została w Oświęcimiu nowoczesna Biblioteka. Wdrożono nowe technologie informacyjne, zmodernizowano wyposażenie Biblioteki, zwiększono paletę oferowanych zbiorów o multimedia i książki elektroniczne. Biblioteka szerzej otwarła swoje podwoje dla osób niepełnosprawnych. W 2011 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał mu odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Moderator rozmowy: Roman Wojciechowski


11:30 - 13:30 panel dyskusyjny | Za miskę ryżu czyli “hajs” w bibliotekarstwie

Co dalej z dyżurnym tematem od lat? Czy płace bibliotekarzy już zawsze będą “ścianą płaczu”? Razem czy osobno? Czy system jest gotowy na zmiany?

Tomasz Siniew

Od 2021 roku dyrektor Łubniańskiego Ośrodka Kultury w Łubnianach, w skład którego wchodzi Gminna Biblioteka Publiczna im. Heleny Buchner. Świadomy znaczenia bibliotek w połączonych instytucjach kultury, ich roli, praw, zadań i misji. Kulturalny optymista – optymistycznie patrzy na instytucje kultury – szczególnie te wiejskie – wspierając ich rozwój, zaangażowanie i pomysły. Od 2023 roku członek zarządu Stowarzyszenia Dyrektorek i Dyrektorów Bibliotek InicJaTyWy.

Barbara Budyńska

Z wykształcenia socjolog, zawodowo związana z bibliotekarstwem i Biblioteką Narodową, dr nauk humanistycznych. Zainteresowania zawodowe to organizacja i zarządzanie bibliotekami w Polsce, społeczne funkcje bibliotek publicznych, zawód i kształcenie bibliotekarzy, statystyka biblioteczna. Autorka i współautorka roczników Stan bibliotek w Polsce. Raport (wcześniej: Biblioteki Publiczne w Liczbach), publikacji z serii Z prac Instytutu Książki i Czytelnictwa BN. W latach 2014-2021Sekretarz Generalny SBP. Od czerwca 2022 r. Przewodnicząca SBP.
 
Jan Krajewski (z uwagi na ograniczenia technologiczne, nie udało się podłączyć prelegenta)
 
Założyciel i prezes Polskiego Związku Bibliotek. Mgr filologii polskiej (UMK). Absolwent studiów podyplomowych z zakresu bibliotekoznawstwa i informacji naukowej. Dyrektor WBP i Książnicy Toruńskiej (1994-1997), dyrektor MBP w Chełmży (1998-2006). Inicjator reaktywowania współpracy bibliotek naukowych, członek Krajowej Rady Bibliotecznej pięciu  kadencji. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Inicjator jedynego protestu bibliotek polskich w roku 2013 na zgłoszony projekt nowelizacji ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.

 

Paweł Kamiński 

Menedżer i animator kultury. Dyrektor Ośrodka Postaw Twórczych Zamek we Wrocławiu. Prezes Stowarzyszenia Dyrektorów i Dyrektorek Samorządowych Instytucji Kultury. Prowadzi blog MenedżerKultury.pl. Autor poradników dla instytucji kultury w tym książek “Biblioteka publiczna. Instrukcja obsługi” oraz “Informacja publiczna w instytucjach kultury”. Jeden z inicjatorów i autor projektu ustawy w sprawie przywrócenia w instytucjach kultury trzynastych pensji.

Moderator: Roman Wojciechowski


Konferencję zakończyliśmy prezentacjami trzech inicjatyw nagrodzonych w konkursie na najlepszy mikro-projekt.

14:00 - 14:20 prezentacja | Turlanki, klaskanki i inne etnowydziwianki. Warsztaty sensoryczne dla dzieci i rodziców - Anna Krauzowicz


 

14:30 - 14:50 prezentacja | Open Floor - otwarta scena dla osób tańczących - Gabriela Marat


 

15:00 - 15:20 prezentacja | Echoes of Culture - Alicja Baran

 

Dziękujemy, że byliście z nami!

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji programu edukacji kulturowej Krakowski Archipelag Kultury

Adres

Czyżówka 14
Lokal 1.5.8
Kraków

Kontakt

Menu

Śledź nas

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.