Nasze ludzkie społeczności są zanużone w rytualności, towarzyszy ona człowiekowi od niepamiętnych czasów. Początki i późniejsza ewolucja rytuałów są związane z codzienną ludzką egzystencją, przetrwaniem, radzeniem sobie z trudnymi sytuacjami, zmianą. J. D. Eller, antropolog badający to zjawisko mówi, że: „cała kultura ma charakter obrzędowy czy zrytualizowany, ponieważ jej podstawą jest to, że ludzie znają i robią „odpowiednie rzeczy w odpowiednich sytuacjach społecznych”.
W jaki sposób na zrytualizowane formy życia społecznego reagują osoby nieneurotypowe?
Czy dla nich, tak wydawałoby się naturalna sytuacja jak przywitanie, jest komfortowa?
Przywitaniu często towarzyszy dotyk, konieczność patrzenia w oczy, co dla osób ze spektrum autyzmu jest trudne, a czasem niemożliwe. Tymczasem osoby neurotypowe, poznając kogoś unikającego kontaktu wzrokowego, od razu zaczynają oceniać, wyciągać pochopne wnioski.
Jednocześnie osoby w spektrum autyzmu często tworzą własne rytuały, dzięki którym oswajają rzeczywistość, cenią porządek i przewidywalność.
Do udziału w projekcie zostaną zaproszone osoby neuroróżnorodne: neurotypowe i nieneurotypowe, po to by wspólne przyjrzeć się obowiązującym w naszej kulturze rytuałom.
Najpierw je nazwać, a potem sprawdzić co powodują u poszczególnych jednostek. Czy przez każdego są jednakowo akceptowane? Czemu służą, czy możemy żyć bez nich? W następnym etapie chciałabym aby zebrana grupa wypracowała wspólnie nowy rytuał, w wyniku procesu twórczego, w którym użyjemy różnych środków teatralnych: przedmiotu, ciała, wyobraźni. W założeniu będzie to proces twórczy, nie terapeutyczny, choć może – jak sam rytuał, którego celem jest m.in. oswajanie strachu, niepokoju, ułatwianie przetrwania – oddziaływać terapeutycznie. Na zakończenie chciałabym, aby odbył się pokaz publiczny tego, co zostało wypracowane w grupie. Pokaz będzie miał charakter interaktywny, planowane jest włączenie do niego także publiczności, poprzez gry i zadania.
Przewidywany harmonogram:
1-15 sierpnia > rekrutacja uczestniczek projektu
19-31 sierpnia > warsztaty
1-14 września > warsztaty
16-29 września > pokaz publiczny (wybrany termin)
Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów, napisz do nas maila: kontakt@depozytbiblioteczny.pl
Strona www stworzona w kreatorze WebWave.