Punktualnie o 10:00 rozpoczęliśmy konferencję podsumowującą 4. edycję programu Krakowski Archipelag Kultury, którego integralną częścią po raz pierwszy było BookForum, znane wcześniej miłośnikom książek i czytania.
Wydarzenia merytoryczne, prezentowane podczas konferencji, odbywały się w systemie hybrydowym: część stacjonarna z transmisją do Internetu miała miejsce w Muzeum Historii Fotografii MuFo w Krakowie, przy ul. Rakowickiej 22A
10:00 - 11:00 | Książka jest… najważniejsza
Przed nowymi władzami największej organizacji branżowej wyzwań jest mnóstwo. Od koniecznych zmian legislacyjnych po finansowanie samej Izby. Jak poprawić funkcjonowanie rynku książki w Polsce i czy… ta poprawa w ogóle jest konieczna? Spotkanie z Magdaleną Hajduk-Dębowską – prezeską Polskiej Izby Książki z uwagi na chorobę prelegentki, odbył się w zastępstwie z udziałem Jacka Dargiewicza, szefa nowohuckiej księgarni Cafe NOWA.
Spotkanie moderował Jakub Frołow
11:30 - 12:30 | Dziedzictwo kulturowe – lokalne czy globalne?
Podczas wystąpienia omówione zostały lokalne i globalne konteksty dziedzictwa kulturowego. W pierwszej części prowadzący zarysował problemy definicyjne oraz cechy dziedzictwa kulturowego. Druga część wystąpienia dotyczyła dziedzictwa kulturowego rozumianego z perspektywy globalnej – w świetle konwencji UNESCO w spawie dziedzictwa kulturalnego i naturalnego oraz niematerialnego dziedzictwa kulturowego. W podsumowaniu zaprezentowane zostały tematy związane z edukacją w zakresie dziedzictwa i jego znaczeniem dla społeczności lokalnych.
Wykład zaprezentował dr Jarosław Klaś - kulturoznawca, badacz, animator i menedżer kultury. Doktor nauk społecznych w dyscyplinie nauki o zarządzaniu i jakości (UJ), absolwent zarządzania kulturą (UJ) i kulturoznawstwa (Ignatianum). Dyrektor Ośrodka Kultury im. Cypriana Kamila Norwida w Krakowie
13:00 - 14:00 | Nowe wyzwania, stare przyzwyczajenia – rola animatora kultury w procesie współtworzenia oferty kulturalnej
Ostatnim wystąpieniem merytorycznym dzisiejszego dnia był wykład, którego tematyka dotyczyła przykładów udanych realizacji edukacyjnych i partycypacyjnych, których efekty mogły wydawać się szczególnie interesujące dla animatorów kultury.
Łączyliśmy się zdalnie z Warszawą, gdzie znajdował się Marcin Mitzner - dyrektor programowy GD Events, trener STOP i twórca ponad 400 gier edukacyjnych. Absolwent Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych, Akademii Pedagogiki Specjalnej i Szkoły Treningu Grupowego. Realizował projekty grywalizacyjne m.in. dla Narodowego Centrum Kultury, Muzeum Historii Polski, Fundacji Orange, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom czy Instytutu Pileckiego w Berlinie. Wykłada na Akademii Górniczo-Hutniczej oraz w Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-społecznych i Szkoleń.
Uczestnicy połączeni z platformą zdalnie, jak również obecni na miejscu w MuFo mogli wchodzić w interakcję z prowadzącym za pośrednictwem czatu.
Po części merytorycznej zaprezentowane zostały wyniki zrealizowanych w konkursie na najlepszy mikro-projekt inicjatywy. Pula nagród konkursowych sięgnęła 30.000 złotych.
14:30 - 14:50 prezentacja | Rytuały naszej codzienności. Warsztaty teatralne dla kobiet - Marta Pawlik
15:00 - 15:20 prezentacja | Leśne zanurzenie i ruch relaksacyjny - Anna Kłosowska
Czyżówka 14
Lokal 1.5.8
Kraków
Strona www stworzona w kreatorze WebWave.