Drugie dzień konferencji podsumowującej 4. edycję programu Krakowski Archipelag Kultury, którego integralną częścią po raz pierwszy było BookForum, znane wcześniej miłośnikom książek i czytania rozpoczęliśmy wcześniej, bo już o 9:00 prezentacją wstępnych informacji na temat ewaluacji programu.
9:00 - 9:20 prezentacja | Wstępne wnioski ewaluacji 4. edycji programu Krakowski Archipelag Kultury "Stare=Nowe" - zespół IBOK
9:20 - 9:35 gala | wręczenie certyfikatów dla uczestników programu Krakowski Archipelag Kultury
O zabranie głosu i wręczenie certyfikatów dla uczestników programu poproszona została pani wicedyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK - Katarzyna Piotrowska. W asyście prezesa fundacji Krajowy Depozyt Biblioteczny - pana Artura Kawy uroczyście wręczono 29 certyfikatów ukończenia programu Krakowski Archipelag Kultury.
10:00 - 11:00 panel dyskusyjny | Projekty międzynarodowe - jaki wywierają impakt na otoczenie instytucji, organizatora i beneficjentów końcowych
O rolach projektów na otoczenie organizacji, o kompetencjach menedżerów jednostek, o długofalowych skutkach realizacji przedsięwzięć w randze międzynarodowej rozmawiali:
Ewelina Jurasz
Menadżerka kultury, liderka i aktywistka wyrażająca się w medium sztuki. Od 2018 r. dyrektorka BWA w Krośnie. Absolwentka kulturoznawstwa w lubelskim UMCS ze specjalnościami teatrologia i filmoznawstwo oraz krytyka i promocja sztuki, a także zarządzania na Politechnice Rzeszowskiej oraz studiów podyplomowych z coachingu i trenerstwa w Krakowie.
Marcin Dziedzic
W swojej pracy stwarza ludziom warunki do uczestnictwa w Kulturze czyniąc ją ich nawykiem i sposobem na życie. Magister zarządzania kulturą, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, muzyk, zaangażowany w działania w zakresie edukacji i animacji kultury. Od 2015 roku jako Dyrektor Estrady Rzeszowskiej produkuje i odpowiada za największe przedsięwzięcia kulturalne w Rzeszowie.
Jarosław Klaś
Kulturoznawca, badacz, animator i menedżer kultury. Doktor nauk społecznych w dyscyplinie nauki o zarządzaniu i jakości (UJ), absolwent zarządzania kulturą (UJ) i kulturoznawstwa (Ignatianum). Dyrektor Ośrodka Kultury im. Cypriana Kamila Norwida w Krakowie w 2024 r. Zastępca Dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.
Moderator rozmowy: Artur Kawa
11:30 - 12:30 panel dyskusyjny | Czym po godzinach zajmuje się profesor ekonometrii? Nie zgadniecie!
Romans, kryminał i Bóg-wie-co-jeszcze na półce biblioteki wyższej uczelni. Myślicie, że sędziwi uczeni oraz zakuwający przed sesją studenci żyją wyłącznie nauką? Otóż nie! O ich najskrytszych tajemnicach opowiedzą ci, którzy mieli kiedyś odwagę przejść na “ciemną stronę bibliotekarskiej mocy”!
Dyskusji na ten temat podjęli się:
Joanna Potęga
Bibliotekarka, dyrektorka Biblioteki Głównej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, członkini Rady Wykonawczej Konferencji Dyrektorów Bibliotek Akademickich Szkół Polskich. Od wielu lat związana i aktywnie działająca w Stowarzyszeniu Bibliotekarzy Polskich, gdzie m.in. uczestniczy w pracach komisji konkursów SBP “Mistrz Promocji Czytelnictwa” oraz na najlepszą kampanię społeczno-edukacyjną Tygodnia Bibliotek.
Wojciech Woźniak
Archiwista, politolog, urzędnik państwowy, w latach 2016–2018 Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych, w latach 2019–2020 dyrektor generalny Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej, od 2021 dyrektor biblioteki Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Moderator rozmowy: Jakub Frołow
13:00 - 14:00 referat | Rola biblioteki w tworzeniu oferty kulturalnej dla lokalnej społeczności
O trudnej roli biblioteki w kształtowaniu oferty kulturalne i angażowania przedstawicieli lokalnej społeczności w życie kulturalne wykład wygłosił dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie - pan dyrektor Jerzy Woźniakiewicz.
Jerzy Woźniakiewicz
Menadżer kultury i politolog. Z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Krakowie związany od 2007 roku, pełniąc od 2011 funkcję Dyrektora tej Instytucji. Prócz codziennej pracy w Bibliotece angażuje się także w wiele działań o charakterze regionalnym i ogólnopolskim. Jest przewodniczącym Zarządu Okręgu Małopolskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i jednym z inicjatorów wielu przedsięwzięć skierowanych do środowiska bibliotekarskiego. Jest również ekspertem i trenerem Stowarzyszenia LABIB.
Po tej części nastąpiła prezentacja efektów nagrodzonych w konkursie mikroprojektów
14:10 - 14:30 prezentacja | Kadrem i dymkiem. Warsztaty tworzenia komiksów dla dzieci - Joanna Pękala
14:40 - 15:00 prezentacja | Za mną / Przede mną. Projekt interdyscyplinarny - Katarzyna Kanowska
Na zakończenie dzisiejszego dnia zaprezentowany został panel dotyczący nowelizacji prawa autorskiego.
15:00 - 15:30 referat| Przejrzyście, godziwie i odpowiednio, czyli o nowościach w prawie autorskim
We wrześniu weszła w życie oczekiwana, a jednocześnie budząca spore wątpliwości nowelizacja ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Ustawodawca dokonał implementacji dwóch unijnych dyrektyw, co przełożyło się na zmiany m.in. w zakresie wynagrodzenia twórców. Podczas prelekcji omówione zostaną wybrane „nowości” we wspomnianej ustawie. Zastanowimy się również czy nowe regulacje chronią interesy autorów oraz czy udało się wreszcie dostosować polskie prawo autorskie do wyzwań związanych z rozwojem technologii cyfrowych.
Małgorzata Radkowska-Gizelska
Prawniczka w praktyce prawa własności intelektualnej i nowych technologii kancelarii Kolegial, specjalizująca się w prawie autorskim, prawie IT oraz ochronie danych osobowych. Na co dzień współpracuje z podmiotami z branży kreatywnej i technologicznej wspomagając je w tworzeniu ram prawnych dla innowacyjnych projektów oraz nowych rozwiązań technicznych. Ochroną danych oraz informacji poufnych zajmuje się od 2017 r. pomagając we wdrożeniu, monitorowaniu oraz kontroli środków zabezpieczających dane osobowe.
Wydarzenia merytoryczne, prezentowane podczas konferencji, odbywały się w systemie hybrydowym: część stacjonarna z transmisją do Internetu miała miejsce w Muzeum Historii Fotografii MuFo w Krakowie, przy ul. Rakowickiej 22A
Czyżówka 14
Lokal 1.5.8
Kraków
Strona www stworzona w kreatorze WebWave.